Index to people mentioned in the book
“Wilshamstead: Homestead of Friends”
by Christine Papworth and Gessie Della Ripa

About the book

ISBN 1 899293 03 5
Published 2002 by Matador www.troubador.co.uk/matador

This book has been published on the history of Wilstead, near Bedford. “Wilshamstead - Homestead of Friends” tells the history of the village and parish from the stone age to this years Golden Jubilee celebrations. The book has been researched, written and published by two amateur local historians in the village - Christine Papworth & Gessie Della Ripa. Family historians with Wilstead connections may find their ancestors or relatives amongst the numerous names in the book or its 140 photographs. Further details (including ordering) can be found at www.wilsteadbook.freeuk.com

About this Index

To assist family historians, this index to people mentioned in the book (both historical and contemporary) has been prepared by David Horton (dhorton@iprimus.com.au) , himself a descendent of Wilshamstead villagers. This index is intended to complement the book, and as the copyright of the book rests with its authors, he is unable to provide photcopies or transcriptions from the book. Please report any errors you find in the index to David.

David is researching the following family names in Wilshamstead or nearby Bedfordshire villages:

Albury, Ambridge, Barrat, Barrett, Bennet, Bennit, Boustril, Bridges, Burridge, Cooper, Franklin, Goodman, Green, Gunall, Hodgson, Linger, Mann, Millard, Monk, Oliver, Osborne, Paine, Potter, Purser, Richardson, Smith, Stokes, Tysoe, Whiteman, Woodard, Wooden, Woodwin, Wray.

Please contact David if you think you may have a family connection.

Using the Index

When using this index, please note that names appear as in the book itself. As a consequence:

Given Names

Surnames

Page

Time Frame

Notes

(Countess) Judith

 

135

1087

Abbess of Elstow, Lord of Manor

‘Long Will’

 

126

 

Farm worker

‘Old Caravan Joe’

 

126

   

‘Thursday’ Jack

 

90

 

Sold haberdashery

Cicely

 

101

1270

 

Emma

 

101

1270

 

Gervase

 

50-51

1303

Cobbler

Richard

 

50-51

1303

Of Old Warden

Robert

 

132

1200s

Vicar

Thomas

 

50-51

1303

Son of Gervase the cobbler

Walter

 

50

1303

Clerk

William

 

101

1270

Carpenter

John

Adam

52

1539

Blyman

James

Addington

59-63

1830-1832

executed

James

Addington

26

   

Ken

Adey

81

1977

Morris dancing

(family)

Albini

136

1100s-1300s

Lord of Manor

Edward

Albon

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Jane

Alcock

47

1849

Lace making pupil

Thomas

Aldrich

132

1574

Vicar

Edward

Allen

138,139

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Waltero

Ambesone

137

1309

Subsidy roll

Francis

Ambridge

59

1830

 

Francis

Ambridge

61

1832

 

Richard

Ambridge

60

1830

 

George

Anderson

78

1985

Bowls club

Thomas

Andrewes

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Thomas

Andrewes

139

1637

Wilshamsteede Shipmoney (arrears of payment)

Robert

Arde

52

1539

Blyman

(Family)

Armstrong

9

1839

farmers

(Family)

Armstrong

24

1960s

 

George

Armstrong

134

1826

Sunday school superintendent

George

Armstrong

134

1826

Sunday school assistant teacher

Jill

Armstrong

66

2002

 

Jim

Armstrong

140

2002

Canada

John

Armstrong

134

1826

Sunday school teacher

Joshua

Armstrong

134

1826

Sunday school teacher

Mary

Armstrong

65,68

1808

Introduced Methodism

Mary Anne

Armstrong

65

Died 1825

Daughter of William Armstrong

Thomas

Armstrong

55

1854

 

Thomas

Armstrong

116

 

Woodsman

Thomas

Armstrong

123

1800s

Woodsman

Thomas

Armstrong

134

1826

Sunday school teacher

William

Armstrong

61

1832

 

William

Armstrong

65,68

1808

Introduced Methodism

William

Armstrong

134

1826

Sunday school junior assistant teacher

William (junior)

Armstrong

134

1826

Sunday school teacher

William (senior)

Armstrong

134

1826

Sunday school teacher

George

Arnold

89

1885

Grocer

John

Arnold

58

1819

Thief

Ella

Ashton

74

1975

Committee (River Festival)

Ron

Ashton

74

1975

Committee (River Festival)

Wilmo

Asselone

137

1309

Subsidy roll

Willo

Asselyne

137

1332

Subsidy roll

William

Asseylyne

51

1340

Commissioner

John

Astlyn

52

1539

Blyman

Johanne

Ate Northende

137

1332

Subsidy roll

Richero

Ate Northende

137

1332

Subsidy roll

Rogero

Ate Wode

137

1332

Subsidy roll

Johanne

Atta Hul

137

1332

Subsidy roll

Johanne

Attewode

137

1309

Subsidy roll

Rogero

Attewode

137

1309

Subsidy roll

Simone

Attewode

137

1309

Subsidy roll

John

Awstin

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Edmund

Bagshawe

135

1608

Lord of Manor

Frederick

Baker

88

1936

Cobbler

James

Baker

136

Late 1700s

Lord of Manor

Jim

Baker

88

Late 1960s

Cobbler

Thomas

Baker

136

1741

Lord of Manor

M

Ball

53

1771

Poor

Martin John

Banister

133

1978

Curate, Rector

(Mr)

Barden

67

1st world war

Organ blower

Elizabeth

Barr

47

1849

Lace making pupil

Samuel

Barrick

135

1830

Sunday school teacher

William

Bascat

50

1303

 

Rick

Baxter

74

1975

Committee (River Festival)

Rick

Baxter

81

1977

Morris dancing

Rick

Baxter

140

2002

 

(family)

Bean

89

 

Store keepers

(family)

Beauchamp

136

1100s-1300s

Lord of Manor

Elizabeth

Beauchamp

136

1428

Lord of Manor

William

Bedell

136

1671

Lord of Manor

William (Esquire)

Bedell

16

Died 1718

Lord of the manor

Thomas

Bedford

132

1782

Vicar

Thomas

Bedford

132

1815

Vicar

Mary

Beech

52

1716

Poor charity

Thomas

Beech

136

1669

Lord of Manor

William

Beech

102

1678

Gentry

William

Beech

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

 

Bennett

59

1830

Landlord, Red Lion public house

Frederick

Bennett

55

1965

Landlord, Red Lion public house

John

Bennett

139

1637

Wilshamsteede Shipmoney (arrears of payment)

John

Bennett

138,139

1637

Wilshamsteede Shipmoney

William

Bergen

138,139

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Martha

Berrington

55

1915

 

Edmund

Betts

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Thomas

Bigg

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Benjamin

Billington

68

1895

Trustee and founder

Clara

Billington

68

Late 1800s

 

Ellen

Billington

68

Late 1800s

 

Kate

Billington

68

Late 1800s

 

(Mr)

Bird

25

   

Harry

Bird

77

1930s

Scouting

W

Bird

53

1771

Poor

(Sir) Arthur

Bloomfield

13

1872

Architect

Henry

Bobbe

50

1303

Hangman

Rebecca

Bolston

134

1826

Sunday school teacher

(family)

Bonfield

102

1700s

millers

(Mrs) Sarah

Bonfield

102

1699

Miller

Michael

Bonfield

102

1699

 

(Archdeacon)

Bonney

12

1836

 

(Archideacon)

Bonney

17

1826

 

W G

Boole

133

 

Schoolmaster

(family)

Boston

102

1914

Farmers

(Mr)

Boston

9

1941

School pupil

(Mr)

Boston

33

1890

 

(Mr)

Boston

102

1914

Farmer

Eliza

Boston

133

1876

Schoolmistress

Rosemary

Boston

74

1975

Committee (River Festival)

Rosemary

Boston

81

1977

Morris dancing

Rosemary

Boston

82

1978

Flower and produce show

William

Bothey

101

1679

Justice of the peace

(Mr)

Bottoms

33

1890

Farmer from London

Hilda

Bourne

34

2002

 

Hilda

Bourne

74

2002

 

Hilda

Bourne

104

1960s

Poet

Hilda

Bourne

133

1948

Assistant teacher

Hilda

Bourne

140

2002

 

Sylvia

Bowen

60

2002

 

Sylvia

Bowen

140

2002

 

(Reverend) G W

Bowling

30

1890

 

Eva

Bozier

125

1900s

Milk delivery

John

Bray

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

(family)

Braybroke

136

1100s-1300s

Lord of Manor

Alan

Breeze

81

1977

Morris dancing

(Mr)

Brewster

77

1930s

Scouting

(Mrs)

Brewster

76

1931

Women’s Institute

(Ms)

Brewster

134

1930s

Schoolmistress

Dick

Brightman

76

1965

Carpenter

Isaac

Brightman

68

1895

Trustee and founder

Isaac

Brightman

88

1885

Butcher

‘Jocka’

Britten

33

1890

 

(Mrs) Janet

Brooks

93

1978

Post master

Derek

Brooks

76

1965

Village postmaster

Derek

Brooks

93

1978

Post master

Janet

Brooks

26

2002

 

Janet

Brooks

76

2002

 

Janet

Brooks

41,44

2002

 

Janet

Brooks

88

2002

 

Janet

Brooks

111

2002

 

Janet

Brooks

113

2002

 

Janet

Brooks

119

2002

 

Janet

Brooks

140

2002

 

(Ms)

Brown

133

1829

Teacher

(Rev Dr) Edward Harold

Brown

13

1873

Lord Bishop of Ely

Charles

Buck

132

1950

Vicar

Malcolm

Bugge

81

1977

Morris dancing

Elizabeth

Bull

58

1819

Bee keeper

William

Bull

18

Died 1820

 

John

Bunyan

119

1618

 

William

Bunyan

6

1199

Farmer, ancestor of John Bunyan

Widdowe

Burgis

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Mary

Burn

62

1832

 
 

Burr

92

2002

Garage

(family)

Burr

55

1847

Typhoid

(Mr)

Burr

59

1830

 

Abraham

Burr

12

1850s

Church warden

Abraham

Burr

58

1819

Baker

Abraham

Burr

103

1778

Yeoman

Abraham

Burr

133

1840

Schoolmaster

Abraham

Burr

133

1847

Schoolmaster

Frank (‘Pussycat’)

Burr

126

   

Lance

Burr

140

2002

 

William

Burr

90

Late 1800s

Fishmonger

Simone

Caleuhull

137

1332

Subsidy roll

Simon

Calnehulle

51

1340

Commissioner

(Mr) B

Cambers

69

1905

 

Mr (‘Sally’)

Cambers

127

   

John

Canfield

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

William

Carbrok

16-17

1435

choirmaster

Herbert

Carrier

133

 

Schoolmaster

Joseph

Carrier

8

1850

School master, painter

Joseph

Carrier

133

1873

Schoolmaster

(Lord)

Cartaret

110

1861

 

(Lord)

Cartaret

116

   

(Mr)

Carter

89

1960s

Haberdashery store

(family)

Carteret

136

1700s-1800s

Lord of Manor

(Lord)

Carteret

123

   

(Lord) John

Carteret

37

1844

Of Haynes Park Estate

(Lord) John

Carteret

41

   

(Sir) George

Carteret

136

1700s

Lord of Manor

Henry Frederick

Carteret

136

1700s-1800s

Lord of Manor

John

Carteret

136

1700s

Lord of Manor

John (third Lord)

Carteret

136

1800s

Lord of Manor

Mary Ann

Carteret

37

1844

Of Haynes Park Estate

Fred

Caves

77

1930s

Scouting

 

Cawne

52

1637

Wilshamsteede Shipmoney

George

Cawne

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

John

Cawne

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Nicholas

Cawne

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

William

Cawne

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Ricardo

Chalwenhull

137

1309

Subsidy roll

Alan

Chance

140

2002

Bedford

(Mr)

Chapman

123

1940s

Gatekeeper

(Mrs)

Chapman

123

1940s

Gatekeeper

Waltero

Chapman

137

1309

Subsidy roll

Wilo

Chapman

137

1309

Subsidy roll

Polly

Child

61

1832

 

Sarah

Childs

134

1826

Sunday school teacher

Hannah

Clark

135

1826

Sunday school teacher

William

Clarke

63

1832

Transported

John

Clerk

132

1377

Vicar

Francis

Clerke

135

1608

Lord of Manor

George

Cloudes

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Francis

Cole

86

1900s

Blacksmith

Stephen

Coleman

141

2002

Bedfordshire County Council

William

Coles

135

1827

Sunday school teacher

William

Coles

135

1831

Sunday school teacher

(Family)

Coley

17

 

Church window

(Mrs)

Coley

34

1890

Post office

(Mrs)

Coley

93

Mid 1800s

Post mistress

William Ambrose

Coley

90

1930s

Poultry farmer

(Mrs)

Collins

35

1890

Rag and bone

Muriel

Cook

133

1946

Schoolmistress

Frederick J

Cooker

89

1891

Grocer

(family)

Cooper

55

1847

Typhoid

(family)

Cooper

116

   

(family)

Cooper

117

1914

 

(Mrs) Dorothy

Cooper

91

1900s

 

Alice

Cooper

134

1826

Sunday school teacher

Arthur

Cooper

69

Early 1900s

bassist

Dorothy

Cooper

91

2002

 

Dorothy

Cooper

95

2002

 

Dorothy

Cooper

126

2002

 

Dorothy

Cooper

140

2002

 

Frank

Cooper

69

Early 1900s

violin

Joseph

Cooper

135

1827

Sunday school teacher

June

Cooper

44

1946

May queen

June

Cooper

140

2002

 

Keysia

Cooper

134

1826

Sunday school teacher

Mary Ann

Cooper

135

1831

Sunday School assistant teacher

Mary Ann

Cooper

135

1831

Sunday school teacher

Ralph

Cooper

67

1950

History of the organ

Ralph

Cooper

91

1900s

 

Stella

Cooper

140

2002

Northants

Thomas

Cooper

52

1598

Pikeman

Thomas

Cooper

134

1826

Sunday school superintendent

Walter

Cooper

69

Early 1900s

organist

George

Coote

138,139

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Brian

Couch

78

1985

Bowls club

Waltero

Coue

137

1309

Subsidy roll

Joseph

Cousins

85

1885

Tailor

(Family)

Cox

17

 

Church window

(family)

Cox

87

1986

Bakers

(family)

Cox

108

   

(Miss) Hilda

Cox

76

1931

Women’s Institute

(Mr)

Cox

32

1890

 

(Mr)

Cox

97

1919

Juryman

(Mr)

Cox

125

1900s

Butcher

(Mrs)

Cox

46

1849

Lace making teacher

A F C

Cox

32

1890

Butcher

Albert Joseph

Cox

85

1936

House decorator

Alfred

Cox

88

1885

Butcher

Arthur Frederick Stanley

Cox

88

About 1900

Butcher

Arthur J

Cox

88

1891

Farmer, butcher

Fred

Cox

32

1890

Baker

Frederick

Cox

87

1851-1885

Baker

(Family)

Craig

17

 

Church window

Jutta

Crane

140

2002

 

John

Cranfield

58

1819

Thief

(Mrs)

Crawley

43

1930s

 

(Mrs)

Crawley

76

1931

Women’s Institute

(Mrs) Mabel

Crawley

82

1950

Darby and Joan Club

(Miss)

Cressessent

133

1946

Teacher

John

Cricke

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

John

Cricke

139

1637

Wilshamsteede Shipmoney (arrears of payment)

John Crosse

Crooke

12

1809

 

(Mrs) Doris

Croot

93

1950s

Post mistress

Doris

Croot

56

1965

Post office keeper

(Family)

Crouch

4

2002

Farmer

(Family)

Crouch

51

   

Alan

Crouch

140

2002

 

Allan

Crouch

5

2002

 

Brian

Crouch

47

2002

 

Brian

Crouch

77

1930s

Scouting

Brian

Crouch

113

2002

 

Brian

Crouch

29,33,72

2002

 

Brian

Crouch

140

2002

 

Eric

Crouch

86

Early 1900s

Dairy farmer, milk deliveries

Tracey

Crouch

140

2002

 

(family)

Crowsley

86

Late 1800s

Woolpack public house, Carriers

(family)

Crowsley

109

Late 1800s -mid 1900s

 

Charles (senior)

Crowsley

86

Late 1800s

Carrier

Harry

Crowsley

86

Late 1800s

Carrier

Harry

Crowsley

127

1960s

 

Thomas

Crowsley

134

1826

Sunday school teacher

Thomas

Crozeley

58

1819

Constable

William (‘Old Henry’)

Cunningham

126

1940s

Tramp

(family)

D’Albini

98

1200s

 

Nigel

D’Albini

49

1086

Lord of Westcotts and Eastcotts manor

Nigel

D’Albini

136

1087

Lord of Manor

(old) Thomas

Daniel

34

1890

Road mender

(Miss)

Daniels

134

1948

Teacher

David

Daniels

94

2002

Child artist

Margaret

Daniels

133

1930s

Assistant teacher

Walter

Daniels

77

1930s

Scouting

Matilda

Darlinge

137

1309

Subsidy roll

Anthony

Dauvert

12

1809

Vicar

Anthonyy

Dauvert

132

1793

Vicar

(brothers)

Davies

92

2002

Garage

John

Dawker

52

1539

Blyman

Betsey

Day

84

1800s

Lace making

(Countess) Judith

De Balliol

11

13th century

Manor house

(Countess) Judith

De Balliol

49

1086

Lord of the manor, niece of William the Conqueror

Robert

De Cumbes

132

1275

Vicar

Richard

De Edelesbio

132

1308

Vicar

(Miss)

De Escobar

80

1946

Opera singer

John

De Grey

136

1483

Lord of Manor

Richard

De Leire

11

1235

Of Leicester, vicar

Richard

De Leire

132

1235

vicar

Agneta

De Maudebun

137

1332

Subsidy roll

Johanne

De Maynderbur

137

1309

Subsidy roll

Peter

De Merton

50

1303

 

Roberto

De Northende

137

1309

Subsidy roll

Willo

De Northende

137

1309

Subsidy roll

Amaury

De St Amand

98

1279

 

Roberot

De Welye

137

1309

Subsidy roll

Willo

De Wylie

137

1332

Subsidy roll

Henrico

De Wylie Taxatore

137

1332

Subsidy roll

Richard

Deare

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

George

Dearemer

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

William

Dearemer

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

George

Dearmer

102

1678

House breaking

Henry

Dearmer

102

1648-1686

Miller

Richero

Derlying

137

1332

Subsidy roll

(Family)

Dines

26

1832

Farmers

Joseph

Dines

26

19th century

wheelwright

Joseph

Dines

59

1830

 

Thomas

Dines

60-61

1831-1832

Farmer

Thomas

Dines

58

1819

 

Edward

Ditchfield

136

1628

Trustee for Lord of Manor

Elizabeth

Dodson

135

1831

Sunday school teacher

Mary

Dodson

134

1826

Sunday school teacher

William

Doget

51

1340

Commissioner

Willo

Doget

137

1332

Subsidy roll

Willo

Dogget

30

1332

 
 

Doggett

52

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Henry

Doggett

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Adam

Dooet

132

1441

Vicar

Diana

Dors

128

Late 1940s

 

(Mrs) Alice

Dougall

93

1990s

Post master

David

Dougall

93

1990s

Post master

William

Dudley

103

1773

Miller of Marston Moretaine

Richard

Dye

50

1303

 

Richard

Edward

52

1539

Blyman

(Family)

Edwards

18

 

Church tablet

(family)

Edwards

119

 

Church plaque

Ann

Edwards

18

1700s

 

Dorothy

Edwards

18

1700s

 

George

Edwards

119

1618

Yeoman

George

Edwards

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

George

Edwards

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

John

Edwards

138,139

1637

Wilshamsteede Shipmoney (arrears of payment)

Mary

Edwards

18

1700s

 

Richard

Edwards

37

1602

Benefactor

William

Edwards

37

1724

Benefactor

William

Edwards

52

1724

Schools charity

William (Esquire)

Edwards

18

Died 1758

 

William (Esquire)

Edwards

18

1700s

 

William (Esquire)

Edwards

18

Died 1731

 

John

Eldridge

136

Late 1700s

Lord of Manor

Joan

Elkins

43

2002

 

Joan

Elkins

140

2002

 

Stephen

Elphick

45

1986

Headmaster

Stephen

Elphick

134

1986

Headmaster

(Miss)

Emery

44

1958

Teacher

Arry

Endy

77

1930s

Scouting

(Mrs)

Fairy

113

 

Railway carriage

Richard

Favell

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Steve

Fensome

90

1954-2002

Grocery van

Steve

Fensome

140

2002

 

Nicholas

Feron

50

1303

Coroner of Bedford

Joseph

Finding

86

1891

Carrier

Joseph

Finding

125

1910-1938

Carrier

(family)

Fiorelle

89

 

Store keepers

Sarah

Fisher

53

1771

Midwife

Tom

Foggarty

128

1940s

Home Guard

Eric

Forman

78

1993

 

(Sergeant)

Foster

55

1915

Royal Engineers

Thomas

Fountain

85

1861

Watch and clock maker

Mary Harriet

Fowler

55

Died 1916

Daughter of Sir William Morgan

Henry

Francklyn

52

1539

Blyman

W.

Franklyn

10

1857

Poet

Sydney

Fuller

98

1900

Accident victim

(Family)

Gambriel

17

 

Church window

Barnard

Garnett

132

1745

Vicar

William

Garrett

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

(Reverend) John

Gay

19

1742

 

John

Gay

132

1730

Vicar

George

Geary

88

mid 1930s

Carpenter, undertaker

(Mrs)

German

134

1986

Headmistress

Mark

Gibson

140

2002

 

(Mrs) Jessie

Gilbert

126

 

Piano teacher

(Mrs)

Gillson

89

early1940s

Clothing store

John

Glover

62

1832

See Thomas Sharpe

Simone

Godefrei

137

1332

Subsidy roll

Thoma

Godma’

137

1309

Subsidy roll

Richero

Godmar

137

1332

Subsidy roll

John

Grace

132

1455

Vicar

Robert (third Earl)

Granville

136

1764

Lord of Manor

(family)

Green

54

1783

militia

(family)

Green

118

2002

farmers

(family)

Green

127

1940s

 

(Mrs)

Green

126

1940s

 

James

Green

58

1819

Labourer

Ken

Green

42-43

2002

 

Ken

Green

140

2002

Greenfield

Mary

Green

135

1827

Sunday school teacher

Mary

Green

135

1831

Sunday school teacher

Phillip

Green

140

2002

 

Richard

Green

63

1812

Of Sundon

Rudd

Green

88

1935

Farmer

Rudd

Green

118

   

Sarah

Green

135

1828

Sunday school teacher

William

Green

134

1826

Sunday school teacher

William (junior)

Green

134

1826

Sunday school teacher

Elizabeth

Griffin

133

1850

Schoolmistress

Ann

Grooms

68

1873

Married Benjamin Billington

William

Grooms

68

1895

Trustee and founder

Mark

Haines

81

1977

Morris dancing

John

Hall

18

1920

 

George

Hallworth

20

1898

Church warden

George

Hallworth

32

1890

Church warden

George

Hallworth

86

 

Corn merchant

Jonathon

Halworth

86

 

Corn merchant

(Mr)

Hampton

32

1890

School master

(Mr)

Hampton

45

1800s

teacher

(Mrs)

Hampton

45

1800s

Teacher

Frederick

Hampton

27

 

School master

Frederick

Hampton

133

1881

Schoolmaster

Georgina

Hampton

133

1891

Teacher

Thomas

Harbert

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Daniel

Harbour

134

1826

Sunday school superintendent

Mary

Harbour

134

1826

Sunday school teacher

William

Harbrow

69

1905

Of South Bermondsey

Wilmo

Haringe

137

1309

Subsidy roll

(rev) Allan

Harling

67

1st world war

 

Edmund

Harvey

12

1541

Of Elstow

Thomas

Harward

132

1524

Vicar

Vivien

Hawkey

94

1990s

Poet

Vivien

Hawkey

140

2002

 

(Sir) Henry

Hawkins

62

1832

Lord Brampton

(Mr)

Hays

90

 

Sold firewood

Richard

Headlinge

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

(family)

Hebbes

105

 

Brickyards

‘Alfie’

Hebbes

107

 

Farmer

Alfie

Hebbes

85

1800s

White Horse public house

Charles

Hebbes

20

1898

Church warden

Charles (senior)

Hebbes

106

 

Farmer

Charles( junior)

Hebbes

106

1919

Farmer

John (junior)

Hebs

52

1539

Blyman

John (senior)

Hebs

52

1539

Blyman

Thomas

Hebs

52

1539

Blyman

(Mr)

Hedge

125

1920s

 

John

Hedlinge

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Lawrence

Helder

139

1637

Wilshamsteede Shipmoney (arrears of payment)

Lawrence

Helder

138,139

1637

Wilshamsteede Shipmoney

(Miss)

Henshaw

32

1890

School mistress

Mary Ann

Henshawe

133

1877

Teacher

(Sergeant Major) Montague Cecil Keith

Hepburn

96-97

1919

 

(Mr)

Herbert

88

Late 1960s

General store

Bob

Herbert

78

2002

 

Bob

Herbert

140

2002

 

Charlotte

Herbert

133

1869

Schoolmistress

James

Herbert

133

1850-1869

Schoolmaster

Jean

Herbert

78

2002

 

Jean

Herbert

140

2002

 

Johanne

Heroun

X

14th century

 

Johanne

Heroun

137

1332

Subsidy roll

John

Heyroun

51

1340

Commissioner

(Miss)

Hickling

40

1900s

Headmistress

(Miss)

Hickling

134

1948

Schoolmistress

Maurice

Hickling

82

1978

Flower and produce show

M John

Hill

132

1970

Vicar

Thomas

Hillersden

52

1693

Poor charity

Thomas

Hillersden

136

1616

Lord of Manor

(Mr) T

Hillersdon

101

1679

Justice of the peace

Ann

Hind

12

1809

Wife of Thomas Hind

Thomas

Hind

12

1809

clerk

Thomas

Hoddle

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

(PC)

Holben

96

1919

constable

(Mr)

Holcrofte

135

1539

 

(Ms)

Holland

133

1946

Teacher

Roger

Hopkins

78

1970s-1993

Entertainment manager

Roger

Hopkins

81

1977

Morris dancing

Roger

Hopkins

82

2002

 

Roger

Hopkins

140

2002

 

Willo

Horn

137

1332

Subsidy roll

(family)

Hornbuckle

103

1768

millwrights

Thomas

Hornbuckle

102-103

1768

millwright

(Mistress)

Hornes

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney (wood)

Dorothy

Houghto

86

2002

 

Dorothy

Houghton

33

2002

 

Dorothy

Houghton

70

2002

 

Dorothy

Houghton

85

2002

 

Dorothy

Houghton

90

2002

 

Dorothy

Houghton

108

2002

 

Dorothy

Houghton

140

2002

 

(Major) E J

Howard

44

1965

OBE

(Miss)

Howard

76

1965

Women’s Institute

John

Howard

9

1839

Owner of Brittania Foundry

L

Hoy

70

1935

Marr: Phyllis Summerfield

Barry

Huckle

110

2002

 

Barry

Huckle

111

2002

 

Barry

Huckle

116

2002

 

Barry

Huckle

131

2002

 

Barry

Huckle

140

2002

 

Dora

Huckle

78

1930s

Had a store

Dora

Huckle

89

Late 1940s

Store keeper

Mathew

Hudson

138,139

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Mathewe

Hudson

139

1637

Wilshamsteede Shipmoney (arrears of payment)

(Mrs)

Hughes

76

1931

Women’s Institute

(Ms)

Hughes

133

1928

Schoolmistress

Richard

Hyndeman

132

1461

Vicar

(Mr)

Irons

67

1st world war

Deputy organ blower

(Mr)

Irons

86

1900s

Blacksmith

Samuel

Irons

37

1821-22

 

Sophia

Irons

134

1826

Sunday school teacher

Susanah

Irons

135

1831

Sunday school teacher

(Mr) H R

Ives

125

1930s-1940s

butcher

Herbert R

Ives

88

1936-1960s

butcher

John

Izzard

98

1917

Sawmill worker

Thomas

Izzard

68

1895

Trustee and founder

William

Izzard

58

1819

Labourer

William Henry

Izzard

98

Died 1917

Sawmill owner

Nigel

Jacobs

79

1990s

Football

Nigel

Jacobs

140

2002

 

(Mr)

Jacquest

121-122

1940s

Local bobby

(Mr)

Jakes

121

1940s

Local bobby

Henry

James

102

1648

Miller

Thomas

James

12-13

1850s

 

(family)

Jellis

117

   

David

Joanes

139

1637

Wilshamsteede Shipmoney (arrears of payment)

(Bishop)

John

20

1994

Bishop of Bedford

(Dr) James

Johnson

36

1703

Benefactor

(Dr) James

Johnson

52

1703

Book gift for school charity

Schorte

Jone

137

1309

Subsidy roll

Bill

Jones

78

1993

 

Bill

Jones

81

1977

Morris dancing

David

Jones

138,139

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Dereck

Jones

77

1930s

Scouting

Henry

Jones

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

William

Kawme

52

1539

Blyman

Waltero

Kempston

137

1309

Subsidy roll

 

Kendall

133

1700s

Schoolmaster

(family)

Kendall

54

1783

militia

(family)

Kendall

55

1847

Typhoid

(family)

Kendall

113

1916

Wheelwrights

(Mr)

Kendall

33

1890

Wheelwright

(Mrs) Elizabeth

Kendall

33

1890

 

Ellen

Kendall

33

1890

 

Florence

Kendall

33

1890

 

J

Kendall

103

1768

Blacksmith, miller

John

Kendall

85

1851

Umbrella mender

Thomas

Kendall

21

Died 1824

 

Thomas

Kendall

33

1890

 

William

Kendall

33

1890

 

William

Kendall

113

1914

 

George

Keyes

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

(Mr)

King

134

1978

Headmaster

Benjamin

King

37

1904

 

Elizabeth

King

122

1830-1898

 

Nicholao

Kinge

137

1309

Subsidy roll

Job

Kingham

68

Bef 1894

 

(Ms)

Kingston

133

1929

Teacher

Mefibosheth

Knight

133

 

Schoolmaster

Roger

Lamb

51

1340

Commissioner

Regero

Lambe

137

1332

Subsidy roll

Miriam

Langford

33

2002

 

Miriam

Langford

65-66,68

2002

 

Miriam

Langford

40,42

2002

 

Miriam

Langford

84

2002

 

Miriam

Langford

124

2002

 

Miriam

Langford

140

2002

 

Ricardo

Laurence

137

1309

Subsidy roll

Thomas

Lawman

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Roger

Le Bercher

50

1303

 

Simon

Le Bercher

50-51

1303

Criminal

John

Le Bole

50

1303

 

Roger

Le Bole

50

Died 1303

Felon

Robert

Le Corder

50

1303

 

Waltero

Le Fitz Johan

137

1332

Subsidy roll

Johanne

Le Fitz Water

137

1332

Subsidy roll

Johanne

Le Kyng

137

1332

Subsidy roll

Geoffrey

Le Lavender

50

1303

 

Johanne

Le Spenser

137

1309

Subsidy roll

Johanne

Le Swon

137

1309

Subsidy roll

Waltero

Le Swon

137

1309

Subsidy roll

Ralph

Le Toller

50

1303

 

Guy

Le Tournour

50

1303

 

Ralph

Le Webbe

50-51

1303

 

Robert

Le Webbe

50

1303

 

Johanne

Lede

137

1332

Subsidy roll

Matilda

Lede

137

1309

Subsidy roll

(Mr) H A

Lees

89

About 1900

Grocer

Roberto

Leverych

137

1332

Subsidy roll

Elizabeth

Levitt

135

1827

Sunday school teacher

Sarah

Levitt

135

1827

Sunday school teacher

Henry

Lewy

132

1462

Vicar

Thomas

Liles

54

1811

 

George

Linford

14

1596

 

Benjamin

Litchfield

55

1845

Emigration to Canada

Benjamin

Litchfield

135

1827

Sunday school teacher

George

Litchfield

134

1826

Sunday school teacher

William

Litchfield

54

1831

(Captain Higgin’s Company)

Robert

Little

53

1647

 

Ricardo

Liuerich

137

1309

Subsidy roll

Elizabeth

Livett

135

1826

Sunday school teacher

Johanne

Liying

137

1309

Subsidy roll

David

Lodge

86

Early 1900s

Carrier, milk deliveries

Edith

Lodge

133

1921

Schoolmistress

Rogero

Lomb

137

1309

Subsidy roll

William

Loveledge

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Robert

Lovell

50

1652

JP

Anne

Lowe

140

2002

 

(Mr) W L

Lowndes

13

1872

 

William Layton (esquire)

Lowndes

38

1888

Owner of Church Farm

(Family)

Lucas

18

 

Church tablet

(Lady)

Lucas

13

1851

 

James

Lucas

18

1700s

 

John

Lucas

132

1404

Vicar

Hugh

Luffenham

132

Abt 1300

 

Peter

Luffenham

132

1308

Vicar

Mike

Luke

140

2002

Abion Archeology

(sir) Samuell

Luke (Knt)

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

(Sir) Oliver

Luke (Knt.)

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

(Canon)

Macaulay

70

1906

 

(Mrs)

Macaulay

70

1916

 

(Reverend) J H

Macaulay

13

1872

 

John Heyrick

Macaulay

132

1871

Vicar

Peter

MacKinnon

20

1965

Church joiner, wood carver

Peter

Mackinnon

85

1936

Church architectural restorer

(Dr)

Macklin

92

1930s

Doctor

(Reverend)

Maclear

62

1832

Jail chaplain

William

MacWilliams

135

1830

Sunday school teacher

Thomas

Man

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

John

Manley

50

1652

 

John

Manley

136

1649

Lord of Manor

John

Manley

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

(Family)

Maskell

74

1975

Committee (River Festival)

(family)

Maskell

91

1960s

Farmers, vehicle testers

(family)

Maskell

108

2002

Farmers

Gordon

Maskell

74

1975

Committee (River Festival)

Gordon

Maskell

78

1985

Bowls club

Gordon

Maskell

91

1900s

Engineering

Michael

Maskell

92

1900s

Traction engine

Michael

Maskell

130

2000

 

Michael

Maskell

140

2002

 

(family)

Masters

55

1847

Typhoid

(family)

Masters

91

1950s-1960s

Newsagent

(Mrs) Frances

Masters

86

Late 1800s

Carrier

Ernest

Masters

92

1936

Antique shop

Ethel Mary

Masters

115

 

Beer house keeper

Frank

Masters

85

1936

Coal dealer

George

Masters

91-91

1950s-1960s

Garage

Herbert

Masters

115

 

Beer house keeper

Joe

Masters

32

1890

Clerk

Joseph

Masters

86

1885

Carrier

(brothers)

Mastin

100

1943

 

(family)

Mastin

62

1832

Blacksmiths

(Family)

Mastin

73,77

1930s

 

(Mrs) Sarah

Mastin

68

1967

Laid foundation stone

Arthur

Mastin

123

1900s

Blacksmith

Claude

Mastin

77

1930s

Scout master

Emma

Mastin

34

1890

 

George

Mastin

86

1914

Blacksmith

James

Mastin

34

1890

 

James

Mastin

86

1914

Blacksmith

Jim

Mastin

34

1890

Blacksmith and farrier

William

Mawdlin

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Audrey

McCarthy

140

2002

 

Cathy

McCarthy

140

2002

 

Jim

McCarthy

56

1990

Poet

Jim

McCarthy

78

1970s

 

Jim

McCarthy

81

1970s

Drama

Jim

McCarthy

120

2000

 

Jim

McCarthy

140

2002

 

(Dr)

McCaskie

92

   

John

McDonald

12

1850s

 

(Miss) Honora

Meehan

92

1930s

District nurse

Nicholas

Messer

50

1303

 

Joseph

Millar

133

1700s

Schoolmaster

Ernest

Miller

89

1936

Grocer

Robert

Miller

133

1821

Schoolmaster

Richero

Mode

137

1332

Subsidy roll

Rogero

Modi

137

1309

Subsidy roll

Johanne

Mody

137

1309

Subsidy roll

(Mistress)

Mordants

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

(Lord) Henry

Mordaunt

136

1609-1628

Lord of Manor

Anne

Mordaunt

53

1647

 

Anne

Mordaunt

136

1649

Lord of Manor

Elizabeth

Mordaunt

53

1647

 

Elizabeth

Mordaunt

136

1649

Lord of Manor

Margaret

Mordaunt

53

1647

 

Margaret

Mordaunt

136

1649

Lord of Manor

(family)

Morgan

61

1832

 

(Sir) William

Morgan

6

Born 1829

Australian politician

(Sir) William

Morgan

55

1800s

 

George

Morgan

18

1826

Church warden, see Morton

George

Morgan

61

1832

 

George

Morgan

89

1827

Grocer and tea dealer

Julia

Morgan

44

1965

 

William

Morgan

28

   

Janet

Morris

141

2002

Emmanuel College, Cambridge

John

Morris

54

1814

Ampthill brewer

George

Morton

18

1826

Church warden, see Morgan

William E Napier

Munn

132

1955

Vicar

John

Negus

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Thomas

Negusse

52

1539

Blyman

Ray

Nettleship

117

2002

 

Ray

Nettleship

140

2002

 

John

Newbury

140

2002

 

(family)

Newdegate

136

Late 1600s

Lord of Manor

John

Newdigate

135

1562

Lord of Manor

Robert

Newdigate

135

1562

Lord of Manor

(family)

Newman

108

1939

Farmers

(family)

Newman

108

   

(Mr) J

Newman

108

1914

Farmer

Ben

Newman

33

1890

 

Elizabeth

Newman

135

1827

Sunday school teacher

Harry

Newman

106

   

Harry

Newman

115

   

Iola

Newman

140

2002

Stagsden

James

Newman

33

1890

Famer

Joseph

Newman

33

1890

 

Thomas

Newman

66

1862

Band of Hope

Megison

Newton

132

1754

Vicar

Thomas

Nores

52

1539

Blyman

Johanne

Norht

137

1332

Subsidy roll

Johanne

Norht

137

1332

Subsidy roll

(Family)

Northwood

28

   

Frederick Joseph

Northwood

86

 

Corn merchant

Julie

Norton

140

2002

 

Edmund

Norwood

135

1605

Lord of Manor

John

Norwood

135

1588

Lord of Manor

Thomas

Norwood

135

1563

Lord of Manor

Thomas

Norwood

135

1565

Lord of Manor

James

Odell

102

1763

 

(Mrs)

Oliver

116

1949

Of Bristol

Thomas

Oliver

103

1774

Yeoman of Flitwick

 

Ordwy

49

1086

King’s reeve (local official)

(Mr) J

Osborn

13

1872

Contractor

Thomas

Otredge

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

(Mr)

Owers

128

1940

Warden

Richard

Page

52

1539

Blyman

(Rev) Frederick

Palmer

140

2002

 

(Reverend)

Palmer

18

1990

 

(Reverend) Roderick

Palmer

20

1994

 

Henry

Palmer

52

1539

Blyman

John

Palmer

52

1539

Blyman

Roderick

Palmer

133

1990

Vicar

William

Palmer

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Christine

Pappworth

Cover

2002

Author

Thomas

Parker

52

1539

Blyman

Walter

Parker

13

1851

Of Thrapston

Walter

Parker

19

1851

Of Thrapston

John

Passewater

132

1466

Vicar

 

Passy

51

1332

 

(Family)

Passy

51

19th century

Vicars

(Rev)

Passy

55

1845

Emigration to Canada

(Rev) F C G

Passy

12,16

1850s

Vicar

(Rev) Frederic

Passy

17

Died 1843

Vicar

(Reverend)

Passy

111

1841

 

De Lacy Dayrell

Passy

16

1852-1886

Captain 4th Regiment Madras Pioneers

Frederic Charles George

Passy

16

1842-1871

Vicar, see Pawsey

Frederic Charles George

Passy

132

1843

Vicar

Berry

Pastures

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Richard

Pawmer

52

1539

Blyman

F

Pawsey

63

1832

 

Frederic

Pawsey

132

1816

Vicar

Frederick Charles George

Pawsey

16

1842-1871

Vicar, see Passy

Petronilla

Pays

137

1332

Subsidy roll

Ricardo

Pays

137

1309

Subsidy roll

(Mr) H

Peacock

106

1919

Brick maker

(Mr) W

Peacock

106

1919

Brick maker

Henry

Peacock

13

1850s

 

W H

Peacock

113

1916

 

Amelia

Pearce

85

1851

Bonnet sewer, see Amelia Toll

Joseph

Pearce

59

1830

 

Margaret

Pearce

92

2002

 

Margaret

Pearce

114

2002

 

Margaret

Pearce

140

2002

 

Mary

Pearce

47

1849

Lace making pupil

Mary Ann

Pearce

133

1877

Teacher

Maureen

Pearce

134

1979

Headmistress

Lovey

Pearse

134

1826

Sunday school teacher

Samuel

Penwright

57

1830

Held in stocks

(Mr)

Pepperdine

90

 

Sold cakes

Cooper

Perkins

88

1811

Farmer, butcher

Nicholao

Pernel

137

1332

Subsidy roll

Mary

Phillips

61

1832

Landlady, Black Hat public house

(Mr)

Phipps

34

1890

Grocer and draper

(Mr)

Phipps

93

1800s

Shop keeper

George

Phipps

28

mid 19th century

Black Hat public house

George (junior)

Phipps

28

mid 19th century

Butcher

Thomas

Phipps

28

mid 19th century

Grocer and draper

Thomas

Phipps

64

1800s

Grocer

Thomas

Phipps

89

1851

Grocer and draper

Walter

Phipps

89

1885

Grocer

(Mrs)

Pickering

56

1990s

 

William

Pickering

132

1780

Vicar

(Rev) Frederick

Pilkington

67

1966

 

(Mr)

Pitkin

53

1647

 

(Miss) Fanny

Plumb

42

1904

Headmistress

Fanny

Plumb

133

1904

Schoolmistress

(Happy) Harry

Pollard

29

   

(Rev) Harry

Pollard

14

1930s

 

(Rev) Harry

Pollard

74

1935

 

(Reverend)

Pollard

122

1940s

 

(Reverend)

Pollard

129

   

(Reverend) H P

Pollard

28

 

Vicar

H P

Pollard

132

1930

Vicar

Dianne

Pope

112

2002

 

Dianne

Pope

140

2002

 

John

Pope

111-112

1962-2002

 

John

Pope

20

2002

Clock winder

John

Pope

140

2002

 

(Mr)

Porter

128

1939

Billeting officer

Jack (‘Gandi’)

Porter

91

1900s

Garage

Robert

Potten

102

1686-1699

Miller

(Family)

Potter

30

1800s

 

James

Potter

68

1895

Trustee and founder

Levi

Potter

34

1890

Shoemaker

Levi

Potter

88

1885

Cobbler

Norman

Powesland

141

2002

St Albans Cathedral

Joseph

Pulley

92

1789

Surgeon and apothecary

William

Pulley

135

1828

Sunday school teacher

(Mr)

Purdy

134

1965

Headmaster

John

Purser

132

1466

Vicar

Philip

Purser

52

1539

Blyman

Richard

Purser

132

1492

Vicar

Frederick

Quenby

86

1911

Corn merchant

George

Quenby

30

1891

Farmer

James

Quenby

86

1911

Corn merchant

Jason

Quenby

86

1839

Corn merchant

Richard

Quenby

87

1807-1851

Baker

Richard

Quenby

111

1838

Farmer

Thomas

Quenby

86

1839

Corn merchant

Thomas

Quenby

87

1885

Baker

(Mr)

Quimby

59

1830

 

(Lady) Elizabeth

Radcliffe

136

Early 1600s

Lord of Manor

(Sir) Humphrey

Radcliffe

12

1553

Knight

Adam

Raine

69

2002

 

Adam

Raine

140

2002

Leicester

Terence

Rattigan

85

1936

Playwright

Nellie Florence Ruby

Rault

96-98

1919

Murder victim

Simon

Ravenyg

50

1303

 

Alfred Charles

Redman

114

1926

 

Frederick

Redman

21

Died 1889

 

George

Redman

32

1890

 

James

Redman

37

1821-22

 

Joseph

Redman

61

1832

 

(Mr)

Renshaw

32

1890

 

Richard

Reynolds

19

1742

Bishop of Lincoln

Darren

Rhoden

140

2002

 
 

Richardson

92

 

Baker

(family)

Richardson

87

1891-1986

bakers

(Mr) A J

Richardson

126

1930

Airship crewman

(Professor)

Richardson

14

1930s

 

(Reverend) Samuel

Richardson

18

1707

 

Edgar

Richardson

123-124

1900s

baker

Edgar

Richardson

87

1900s

Baker

Ken

Richardson

87

1950s

baker

Ken

Richardson

124

1900s

 

Samuel

Richardson

7

1600s

Father of William Samuel Richardson

Samuel

Richardson

132

1687

Vicar

Thomas

Richardson

68

1895

Trustee and founder

Thomas

Richardson

87

Early 1900s

Baker

William Samuel

Richardson

7

Born 1698

scholar

(Mr) A J

Riley

134

1975

Headmaster

Anthony

Riley

45

1975

Headmaster

(Miss) E M

Rimes

44

1958

Headmistress

(Ms) E M

Rimes

134

1956-1958

Schoolmistress

Gessie Della

Ripa

Cover

2002

Author

Edward

Riseley

132

1623

Vicar

Robert

Risley

132

1598

Vicar

(Mr)

Risley (vicar)

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Eleanor

Roberts

135

1827

Sunday school teacher

 

Robinson

106

 

Shop keeper

(family)

Robinson

109

 

Grocers

Fred

Robinson

93

Late 1930s

Post master

Frederick

Robinson

89

1930s

Grocer

Is’

Roger

137

1309

Subsidy roll

(Mrs) Sarah

Rogers

55

1853

Emigration to United States

George

Rogers

55

1853

Emigration to United States

George

Rogers

61

1832

 

George

Rogers

64

Born 1819

Postman

George

Rogers

86

1885

Carrier

George

Rogers

93

1845

Postman

Michael

Rogers

140

2002

Bedford Rotary Club

Wesley

Rogers

123

1900s

Baker from Haynes

Alfred

Rose

88

1891

Farmer, butcher

Arthur Wollaston

Rose

17

Died 1887

Vicar

Arthur Wollaston

Rose

132

1884

Vicar

(Lord) John

Russell

8

 

Borough election committee

Thomas

Russell

19

   

Robin

Ryall

79

1984

Football

Simone

Ryk

137

1332

Subsidy roll

Gregorio

Salatiel

137

1332

Subsidy roll

Gregory

Saltiel

51

1340

Commissioner

John

Savage

68

1895

Trustee and founder

Peter

Scarborough

78

1985

Bowls club

Colin

Scargill

82

1978

Flower and produce show

Veronica

Scargill

75

1960s

Ladies group

Willmo

Schepherde

137

1309

Subsidy roll

Walter

Scotard

50

1303

 

Elizabeth

Scott

135

1827

Sunday school teacher

Elizabeth

Scott

135

1830

Sunday school teacher

Mary

Scott

140

2002

Cotton End

(family)

Seamark

118

2002

 

(Mr)

Seamark

73

2000

All Saints fete

Patrick

Shallard

45

1973

Chief education officer

(Mr) H B

Shape

63

1900-1962

 

(family)

Sharp

55

1847

Typhoid

Richard

Sharp

53

1775

 

(Family)

Sharpe

27

   

(family)

Sharpe

124

1900s

Milk deliveries

(Mrs) Sarah

Sharpe

93

1885

Post mistress

Arthur Mastin (‘Darti’)

Sharpe

43

1945

Briar Bank dairy farm

Arthur Mastin (‘Darti’)

Sharpe

124

1900s

 

Darti

Sharpe

25

 

Dairy farmer

Elizabeth

Sharpe

134

1826

Sunday school teacher

George

Sharpe

93

1885-1890

Post master

Hedley

Sharpe

124

1900s

 

Howard

Sharpe

27

   

Howard

Sharpe

86

1951

Blacksmith

Thomas

Sharpe

61-62

1832

See John Glover

Wesley

Sharpe

86

1951

Blacksmith

Wesley George

Sharpe

8

World War 1

bicycles

John

Sheffield

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

(family)

Simms

108

   

(Mr)

Simms

27

Late 19th century

Farmer

(Mr)

Simms

33

1890

 

Daniel

Simms

55

1845

Emigration to Canada

Frederick

Simms

68

1895

Trustee and founder

Joe

Simms

33

1890

 

Richard

Simms

55

1845

Emigration to Canada

(Mr) F G

Sims

97

1919

Prosecutor

Henry

Sims

52

Early 16th century

Benefactor

(Captain)

Smith

53

1647

 

(Mrs)

Smith

47

1849

Lace making teacher

Alfred

Smith

68

1895

Trustee and founder

Bill

Smith

77

1930s

Scouting

Charles

Smith

68

1895

Trustee and founder

Derek

Smith

74

1975

Committee (River Festival)

Derek

Smith

81

1977

Morris dancing

Freddie

Smith

88

1908

slaughterhouse

Freddie

Smith

117

 

Slaughterhouse

Freddie

Smith

121

1920s

slaughterhouse

Freddie

Smith

125

1920s-1930s

Slaughterhouse

John

Smith

34

1890

Tailor

John

Smith

85

1885

Tailor

P W Shepherd

Smith

132

1949

Curate

Reginald

Smith

77

1930s

Scouting

Thomas

Smith

13

1851

Of London

Thomas

Smith

68

1895

Trustee and founder

John

Smyth

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

John

Smythe

52

1539

Blyman

 

Socmen

136

Bef 1087

Lord of Manor

Smith

Soloman

21

Died 1801

Gypsy

William

Soper

102

1914

engineer

Roger

Sourdow

50

1303

 

Ben/Benny

Spick

90

 

Travelling salesman

(Mr)

Spring

61

1832

 

Hannah

Spring

134

1826

Sunday school teacher

James

Spring

12

1850s

Church warden

John

Spring

134

1826

Sunday school teacher

William

Springnell

138,139

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Wm

Springnell

139

1637

Wilshamsteede Shipmoney (arrears of payment)

Thomas

Squire

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

(family)

St Amand

136

1100s-1300s

Lord of Manor

(Mr) F

Stanbridge

77

1930s

Scouting

William H

Stanger

132

1964

Vicar

(Mr)

Steele

67

1949

Rebuilt organ

Francis

Steven

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

(Miss)

Stevens

44

1958

Teacher

(Miss)

Stevens

134

1948

Supply teacher

Francis

Stevens

139

1637

Wilshamsteede Shipmoney (arrears of payment)

(Mrs)

Stokes

113

   

Thomas

Stokes

62

1832

Transported to Bermuda

(Mr) ‘Dodder’

Stonebridge

86-87

 

Crushed corn

John

Stoughton

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

John

Stratton

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

(Family)

Street

30

1800s

farmers

(Mr)

Sugars

34

1890

Shoemaker

James

Sugars

88

1885

Cobbler

Leslie

Sugars

77

1930s

Scouting

Jack

Summerfield

77

1930s

Scouting

Phyllis

Summerfield

70

1935

Marr: L Hoy

Rose

Summerfield

79

2002

 

Rose

Summerfield

93

Late 1900s

Postal worker

Rose

Summerfield

140

2002

 

Rose

Summerfield

71,77

2002

 

Violet

Summerfield

140

2002

 

Henry

Swon

101

1270

 

Thomas

Tailour

52

1539

Blyman

Jackie

Tanswell

80

2002

 

Jackie

Tanswell

140

2002

 

Peter

Tanswell

82

1978

Flower and produce show

Peter

Tanswell

140

2002

 

John

Tassell

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Jean

Tate

79

2001

Bowling

(Mr)

Tayler

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney (clerke)

Peter

Tayler

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

(family)

Taylor

89

 

Store keepers

‘Granny’

Taylor

84

Early 1800s

Lace making

Cyril

Taylor

67

1950s

From Ivy Lane

Cyril

Taylor

88

1900s

Slaughterhouse

Cyril

Taylor

125

1920s-1930s

Slaughterman

Eva

Taylor

125

1900s

Milk delivery

Malcolm

Terry

116

2002

 

Malcolm

Terry

140

2002

 

Ray

Terry

74

1975

Committee (River Festival)

Ray

Terry

75

2002

 

Ray

Terry

140

2002

 

Stella

Terry

140

2002

Northants

George

Thody

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Richard

Thompson

58

1819

Servant

William

Thompson

14-15

1539-1596

Benefactor

William

Thompson

52

1596

Crossmead field for poor charity

(Mr)

Thorne

27

Early 20th century

Farmer

(lord) John

Thynne

54

1862

 

(Lord) John

Thynne

87

1861

 

(Rev Lord) John

Thynne

12-13

1850s-1872

Of Haynes Park Estate

(Reverend Lord) John

Thynne

41

   

(Reverend Lord) John

Thynne

136

1800s

Lord of Manor

Francis John

Thynne

136

1800s

Lord of Manor

Henry Frederick

Thynne

136

1700s-1800s

Lord of Manor

Mr A C

Thynne

136

1800s

Lord of Manor

Benjamin

Titmus

59

1830

 

(family)

Toll

55

1847

Typhoid

(Miss)

Toll

76

1931

Women’s Institute

(Mr)

Toll

35

1890

Machinist

(Mrs) Florence

Toll

98

1917

 

Amelia

Toll

85

1851

Bonnet sewer, see Amelia Pearce

Charles

Toll

85

1885

Machinist

Elizabeth

Toll

59

1830

 

Elizabeth

Toll

135

1829

Sunday school teacher

Frederic

Toll

135

1831

Sunday school teacher

Frederick

Toll

135

1831

Sunday School assistant teacher

George

Toll

88

 

Carpenter

Gladys

Toll

125

1900s

 

James

Toll

88

 

Carpenter

John

Toll

88

 

Carpenter

Lucy

Toll

37

1821-22

Widow

Mary

Toll

135

1827

Sunday school teacher

Sam

Toll

88

 

Carpenter, beer retailer

Samuel

Toll

135

1828

Sunday school teacher

Thomas

Toll

135

1831

Sunday School assistant teacher

William

Toll

88

 

Carpenter

William

Toll

135

1827

Sunday school teacher

George

Tomkins

89

1885

Grocer

(Mr)

Tompkins

34

1890

Grocer

Charlie

Townes

81

1977

Morris dancing

Dave

Townes

81-82

1977

Morris dancing

Stephen J

Toze

133

2002

Vicar

Edward

Travis

115

1866

The Elephant and Castle public house

Ambilia

Trays

137

1309

Subsidy roll

Nicholao

Triuail

137

1332

Subsidy roll

(Mrs) Gladys

Tucker

68

1967

Laid foundation stone

(family)

Tuffnail

57

1792

Blacksmiths

(Mr)

Tuffnail

34

1800s

Blacksmith

Elizabeth

Tuffnail

134

1826

Sunday school teacher

John

Tuffnail

57

1792

Blacksmith

Sarah

Tuffnail

134

1826

Sunday school teacher

Edward

Tuffnell

86

Late 1880s

Blacksmit

Josh

Tuffnell

92

 

Barber

Mabel

Tuffnell

140

2002

 

Dick

Turpin

25

   

(family)

Upton

89

1950s

Grocers

John

Upton

138,139

1637

Wilshamsteede Shipmoney

(Dr)

Van Landenberg

92

1930s

Doctor

(Rev)

Venn

54

1862

 

Alexanbro

Vhelwrithe

137

1309

Subsidy roll

Thomas

Vincent

139

1637

Wilshamsteede Shipmoney (arrears of payment)

Thomas

Vincent

138,139

1637

Wilshamsteede Shipmoney

 

Wag

122

1900s

 

(Sir) William

Waller

53

1644

 

John

Warner

135

1563

Lord of Manor

John

Warner

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

John

Warner

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney, Sherman

John (jnr)

Warner

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Mike

Warner

140

2002

 

Thomas

Warner

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Charlie

Warren

92

 

Barber

Alfred John

Watkins

132

1953

Vicar

(Mrs)

Watson

44

1965

 

William

Watts

55

1845

Emigration to Canada

John

Wattson

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

Lydia

Webb

134

1826

Sunday school teacher

William

Welch

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

(rev) William

Wells

52

1686

Schools charity

(Reverend) William

Wells

36

1662-1689

vicar

William

Wells

102

1678

 

William

Wells

132

1662

Vicar

Jessie

West

115

Late 1960s

The Elephant and Castle public house

Sidney

West

115

Late 1960s

The Elephant and Castle public house

Joan

Wheeler

130

2000

 

Sandra

Whitaker

90

2002

 

Sandra

Whitaker

112

2002

 

Sandra

Whitaker

121

2002

 

Sandra

Whitaker

140

2002

Bedford

William

Whitamore

59-60

1830

Farmer and constable

(family)

Whitbread

119

   

(Mr) S

Whitbread

13

1872

 

(Mr) S

Whitbread

119

1911

 

Sam

Whitbread

Foreword

2002

Foreward author

Samuel

Whitbread

54

1767

 

Samuel

Whitbread

136

1800

Lord of Manor

Samuel

Whitbread

136

2002

Lord of Manor

Mick

White

81

1977

Morris dancing

Mick

White

140

2002

 

William Hale

White

8

 

Author (Mark Rutherford)

David

Whiteman

37

1821-22

 

William

Whitemore

134

1826

Sunday school teacher

(Miss)

Whitworth

31

1890

 

(Mrs)

Whitworth

29

1900s

 

(Mrs)

Whitworth

73

1901

Mother’s Union

(Mrs)

Whitworth

122

1900s

 

(Rev)

Whitworth

73

1900

Cinematography

(Reverend)

Whitworth

51

19th century

 

(Reverend)

Whitworth

29,31

1890-1900s

vicar

(Reverend)

Whitworth

63

1904

 

(Reverend)

Whitworth

39,42

1887-1930s

 

(Reverend) ‘Dicki’

Whitworth

122

1900s

 

(Reverend) Charles

Whitworth

18-19,21

1898-1947

 

Eric Charles

Whitworth

21

1947

 

Richard Charles

Whitworth

132

1887

Vicar

(Miss) Lilian

Whyley

43

1945

headmistress

Lilian

Whyley

133

1930s

Schoolmistress

Peter

Whyte

132

1559

Vicar

(the Conqueror)

William

23

1066

 

(Mr)

Williamson

90

 

Collected mushrooms

Thomas

Willmer

134

1826

Sunday school teacher

Thomas

Willmer

134

1826

Sunday School assistant teacher

(Mrs)

Wilson

127

 

Lollypop lady

Jane

Wilson

21

Died 1772

Travelling woman from Staffordshire

Francis

Wingrave

133

1758

Schoolmaster

Enid

Wisson

Ix

2002

 

Enid

Wisson

81

2002

 

Enid

Wisson

106

2002

 

Enid

Wisson

119

2002

 

Enid

Wisson

140

2002

 

Enid

Wisson

75,77

1960s-1979

Young Wives Group

Tom

Wisson

88-89

1970s-1985

Butcher

Tom

Wisson

78

1993

 

Tom

Wisson

106

 

Butcher

Victor

Wisson

10

1981

Mayor of Bedford

(Mr)

Wolveridge

125

1930s

 

Douglas

Wolveridge

92

1930s

Antiques dealer

Douglas

Wolveridge

128

1940s

 

Douglas

Wolveridge

71,77

1900s

Lay preacher

Edith

Wood

133

1903

Teacher

William

Woode

52

1539

Blyman

Jane

Wooding

74

1975

Committee (River Festival)

(Mr)

Woodroffe

12

1850s

Of Bedford

Richard

Woolhead

138

1637

Wilshamsteede Shipmoney

John

Wrattyng

132

1404

Vicar

Thomas

Wymarc

101

1270

 

Basil

Yoxen

82

1978

Flower and produce show

William

Yoxon

57

1830

Held in stocks

(Mr)

Zachtilla

90

 

Ice-cream man